Заявки със свързани таблици от данни

03/10/2022

УВОД:

Методическа разработка на урок "Заявки със свързани таблици от данни" от модул "Релационен модел на бази от данни" от учебната програма по информатика за XII клас (профилирана подготовка) - Приложение № 83 към т. 83.

  • Разработката е предназначена за СУ "Летец Христо Топракчиев" - град Божурище
  • В училището предметът Информатика се изучава още от 8 клас в паралелки с профил "Софтуерни и хардуерни науки". Учениците са предимно българчета като рядко има деца от турски или ромски произход. Обикновено разпределението в паралелката по отношение на пол е 50:50. Повечето ученици имат изявен интерес към информатиката и информационните технологии, но тези предмети са свързани с логическа насоченост и взаимна обвързаност с английски език. Някои от учениците имат затруднения и не се справят на много високо ниво. Затова целта на урока е да се привлече вниманието им и да се затвърдят знанията.

МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА НА УРОКА:

Заглавие на урока: "Заявки със свързани таблици от данни "

Вид на урока: Упражнение със състезателен характер

Обща цел на урока: Умения за създаване на таблици, извличане на информация от свързани таблици, вмъкване, промяна и изтриване на данни чрез заявки.

Специфични цели:

  • Познава основните понятия и предназначението на базите от данни;
  • Има представа за възможността в таблици да се обработват данни от различен тип;
  • Създава таблица по конкретен модел.

Очаквани резултати:

  • Създава и използва база от данни;
  • Създава таблици и връзки между тях в база от данни;
  • Извлича, вмъква, променя и изтрива данни в заявки;
  • Филтрира и сортира данни в заявки;
  • Умее да използва свързани данни от различни таблици;
  • В графична среда създава Е/R диаграми;
  • Експортира база от данни.

Базови знания и умения:

  • Познава интерфейса на SQL Server Management Studio.
  • Знае как се създават заявки.
  • С помощта на заявки решава несложни информационни проблеми.

Дидактически материали:

  • Електронен дневник: Школо
  • Използвани ресурси (авторски материали): създадена от двамата преподаватели електронна таблица - интерактивен работен лист, включващ:
    • игра с въпроси;
    • задачи;
    • критерии за оценка;
    • визуализация на класирането чрез диаграма;
    • анкета за самооценка, изработена с Google Forms.

План на урока:

  1. Обобщение на наученото върху материал "Заявки със свързани таблици от данни" - чрез въпроси и практическа работа.
  2. Отговаряне на въпроси свързани с основни понятия върху този материал - всеки въпрос е за около 30 секунди.
  3. Практическа работа върху конкретна задача - задачите в зависимост от трудността са между 2 и 6 минути.
  4. Споделяне на анкета за самооценка - последните 5 минути т втория час.
  5. Споделяне на работния лист в задание за осъществяване на обратна връзка от всички ученици - последните минути от часа.

Методи на преподаване: игрови метод, състезателен подход, демонстрация и практическа работа.

Организация на учебния процес:

  1. Проверка на учениците в електронния дневник.
  2. Разделяне на учениците в екипи по двама души (компютърът изтегля на произволен принцип кои двама ученици ще бъдат в един екип). Ако броят на учениците е нечетен - в един екип ще има 3 участници. Запознаване на учениците с правилата на играта.
  3. Обобщение на научения материал върху "Заявки със свързани таблици от данни".
  4. Споделяне на екрана на интерактивния работен лист в Google Meet, така че аз да контролирам задаването на въпросите, кой екип ще отговаря, решаването на практическите задачи и кой екип ще споделя решението на задачата.
  5. Стартираме състезанието - проверка на знанията и уменията, които имат учениците върху "Заявки със свързани таблици от данни". 

Брой часове: 2 часа

Междупредметни връзки: английски език и информационни технологии

Ход на урока: След като учениците са разделени на екипи по двама души, компютърът изтегля номер на екип, с който се започва проверка на знанията - въпроси, свързани с предишни уроци от раздела, както и от настоящия раздел. Има право да отговори само един от членовете на екипа като при следващ въпрос е длъжен да отговори другия член на екипа. При правилен отговор, екипът получава точка. Ако отговорът е грешен отговаря ученик от следващия екип. При верен отговор се отваря част от пъзела и се преминава към решаването на практическа задача за определено време. Екипът, който е отговорил правилно на въпроса трябва да покаже своето решение на задачата, за което получава точки. Екипът получава пълният брой точки от задачата само, ако е изпълнена изцяло правилно. Ако в задачата има грешка, споделя решението си следващия екип. Осъществява се обсъждане на решението на задачата. Екипите се редуват за отговаряне на въпроси и за споделяне на решени задачи. Печели този екип, който има най-много точки.

Играта продължава докато останат 10 минути от края на втория учебния час. На учениците се споделя анкета, в която се проверява каква е тяхната самооценка за знанията им както по теоретична част, така и по поставените задачи в часа.

В последните минути се прави обобщение на резултатите на екипите. Тъй като урокът е упражнителен се поставя оценка само на активно изявилите се екипи.

Критерии за оценка от този час:

ТЗа домашна работа се споделя задание с интерактивния работен лист, в което учениците в текстов документ трябва да копират решенията на задачите.

ИЗТОЧНИЦИ НА ИНФОРМАЦИЯ:

  • Учебна програма по информатика за XII клас (профилирана подготовка) - Приложение № 83 към т. 83.
  • Изработване на пъзел в Excel с поставени въпроси и задачи.
  • Изработване на анкета с Google формуляри за проверка на самооценката на учениците.
  • Методиката на урока, тестовата и практическата част са авторска разработка.

Изработили:

Станислава Потоцка - старши учител

Ася Венелинова - старши учител

Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started